Tyto stránky jsou vzpomínkou na dnes již trochu pozapomenuté

STEREOKOTOUČKY

flag_en

English

Dřívější adresa tohoto webu byla www.stereokotoucky.cz

Stereokotouček, tento kulatý disk o průměru 9 cm nesoucí 14 obrázků spárovaných do sedmi dvojic, se po vložení do prohlížečky rázem mění na sedm zvětšených plastických obrazů míst, příběhů, pohádek nebo jiných dokumentů své doby. Celý tento systém pochází z USA, kde je znám pod jménem Viewmaster.

Jeho příběh začal v Americe zásluhou firmy Sawyers. Tato firma byla založena panem Carletonem Sawyerem a začala podnikat v roce 1914 v Portlandu, Oregon, USA. Nejprve zajišťovala drobné fotografické služby pro malý řetězec lokálních drogerií. V roce 1919, po vstupu dalších investorů, poskytovala podobné služby, ale již pro drogerie v oblasti celého severozápadního pacifického pobřeží.

William Gruber

V roce 1938 prezident firmy Sawyers pan Harold Graves si při návštěvě Oregonských jeskyní povšiml muže, který fotografoval pomocí dvojice fotoaparátů Kodak. Tento pán se jmenoval William Gruber a později se stává vynálezcem stereokotoučku. Gravesovi se nápad zalíbil a roku 1938 se na trhu objevuje první kotouček a prohlížečka. Systém byl patentován 20. ledna 1939 a téhož roku byl poprvé představen na světovém veletrhu v New Yorku. Záběry pro první stereokotoučky byly pořizovány na americkém západě. Mezitím byly vyvinuty typy prohlížeček, které umožňovaly vkládání kotoučků se shora do štěrbiny, narozdíl od prvních, které se pro vložení kotoučku rozevíraly. Po válce se na kotoučkách začaly také prvně objevovat záběry ze zahraničí (Anglie), pohádkové příběhy, také např. vzniká série o vysokohorských květinách amerického západu nebo série biblických příběhů.

V roce 1951 koupila firma Sawyers co do oboru příbuznou firmu Tru-Vue. Tím získala licenci na Disneyovky a následují stereokotoučky se známými kreslenými Disneyovými figurkami. V roce 1952 byl také představen první stereo-fotoaparát se specielní řezačkou, což umožňovalo pořizování vlastních záběrů, které se potom vkládaly do tzv. amatérských stereokotoučků. V roce 1953 následoval stereo projektor Stereo-Matic 500 s polarizovanou projekcí, kdy bylo pomocí příslušných brýlí možné sledovat 3D obrázky na metalizovaném plátně (v současnosti systém IMAX). Následovaly další typy prohlížeček s i bez osvětlovače a samozřejmě další stereokotoučky. Od roku 1957 byly také stereokotoučky sdružovány do packetů po třech kusech s barevnou obálkou a doprovodným textem. Veškeré obrázky byly produkovány na filmu Kodachrome, který dodnes neztratil nic ze svých barev. Velké procento výroby se také přeneslo do Belgie.

Roku 1967 byla firma Sawyers pohlcena společností GAF. Jedním z důvodů byl pokles odbytu. Firma GAF představila novou prohlížečku s osvětlením (model H) a také tzv. Talking Viewmaster, kdy na středu stereokotoučku byla miniaturní gramofonová deska s namluveným doprovodem. K prohlížení a současnému poslechu sloužila nová řada prohlížeček. V dalším období ještě dvakrát změnila firma GAF svého majitele, až v roce 1989 byla definitivně začleněna do společnosti Mattel Inc. Výroba stereokotoučků byla svěřena divizi s názvem Fisher-Price. V roce 1999 byla výroba definitivně z Oregonu přemístěna do Mexika, kde je dodnes. V současnosti jsou vydávány jednak stereokotoučky pro děti nebo zákaznické stereokotoučky v malých sériích např. pro různé společnosti, muzea apod.

Závěrem lze říci, že během dlouhé historie Viewmasteru bylo vydáno více jak 8000 stereokotoučků této značky zahrnující přírodní scenérie celého světa, pohádky, kreslené příběhy, televizní seriály, technickou tematiku, instruktážní sportovní seriály atd. Mezi speciality patří například instruktážní stereokotoučky pro armádu, anatomický atlas lidského těla, série 33 kotoučků s houbami nebo 180 stereokotoučků čínského umění. V současnosti se stereokotoučky také staly předmětem sběratelských aktivit, a to především v cizině.

Stereokotoučky si našly výrobce postupně i v dalších zemích, pod původní značkou např. v Belgii, Francii, Austrálii, Indii, dále v Itálii pod značkou Stereo-Rama, v Brazílii pod názvem Alto-Relevo a Československu pod značkou Meopta a Plastikolor. Výroba v malém množství probíhala i jinde (např. NDR).

Na svých stránkách jsem se především snažil sestavit přehled stereokotoučků Meopta z let 1962 až 1985 a k nim vyráběného příslušenství v rámci stereo programu Meopty. Těchto stereokotoučků bylo vydáno přes 1300 druhů. Je škoda, že vydávání skončilo, určitě to byl hezký a zajímavý suvenýr. Přehled obsahuje pouze stereokotoučky a příslušenství, o kterém vím (moje sbírka). Dále tu najdete informace o stereokotoučkách Plastikolor, View-Master, Stereo-Rama a Alto-Relevo.

Milan Kopal, Praha

email address

Kotouček

Optimalizováno pro rozlišení monitoru 1024x768.

nahoru
nahoru